Oğul! Biz yolun sonuna geldik

Paylaşmak güzeldir

 

Oğlu Murad Bey’in Rumeli’de akıncı beylerinin başına geçerek duruma hakim olması ve 1361’de Edirne’yi fethi Orhan Gazi’yi ruhen rahatlandırdı.

Nice yılların verdiği sıkıntı ve üzüntünün baskısıyla bunalan bedeni ise günden güne kuvvetten düşüyordu. Son demlerinin yaklaştığını hissediyordu. Gözünün nuru, salatnatın direği Murad’ını bir kez daha huzuruna çağırdı.

Murad Han, din yolunda dövüşenlerin sultanı, sevgili babasını ziyaret için acele Bursa’ya döndü. Gün görmüş, ömür sürmüş babasının, tatlı gülüşlerle parıldayan güzel yüzüne muhabbetle baktı.

Hasretle kucaklaştılar. Sonra Orhan Gazi Osmanlı soyunun törelerinden olan vasiyetlerini bir bir hatırlattı. İyi huylu şehzadeyi adalet, doğruluk iyilik ve dürüstlük yoluna yönelterek şu güzel sözleri söyledi:

‘’Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul! Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya, Hazret-i Süleyman’a kalmamıştır. Unutma ki, dünya saltanatı geçicidir. Lakin büyük bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamberimizin aleyhisselam şefaatine mazhariyet için, bu fırsatı iyi değerlendir! Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan; ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.

Oğul! Gözün daima dini yüceltmede olsun. Resulullahın yolunu yoldaş edin. Rehberini Din-i İslamiyet’i iyi bilenler ve uygulayanlardan seç. Gücünü kuvvetini cihat yolunda harca. Adını Gazi Murad olarak yazdır. Dinin desteği olan sancağımı dalgalandır.

Kuran-ı Kerim‘in hükmünden ayrılma! Adaletle hükmet! Gazileri gözet! Dine hizmet edenlere hizmeti şeref say! Fakirleri doyur! Zalimleri cezalandırmakta tereddüt gösterme! Adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir. Sonunda hüküm isabetli bile olsa, geciken adalet zulümdür!

Oğul, bir yolun sonuna geldik. Sen daha başındasın. Cenab-ı Mevla saltanatını mübarek kılsın.

 

Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.