Etiket Arşivi: osmanli

Diriliş Ertuğrul 19. Bölüm Özeti

Tapınakçılarla, kendi siyasi ihtirasları yüzünden işbirliği yapan Kurdoğlu, adım adım planını hayata geçirmektedir. Üstad-ı Azam, Petruccio Manzini’nin verdiği altın desteğiyle, Kayıların sürüsünü değerinin üstüne satmıştır Gündoğdu. Bu durum, obada büyük bir sevinçle karşılanır. Gerçekleri bilmeyen Gündoğdu ve ahali için bu büyük bir başarıdır. Yaşadıkları bunca felaketten sonra, ellerine geçen altın ahaliyi mutlu etmiş, Gündoğdu’nun kendine olan güvenini artırmıştır. Ertuğrul’un hayatını ... Devamını Oku »

Alaadind Paşa’nın tavsiyeleri

  Bizdedir fakr ü fena şahım mülk ü makam, mal sende Beka yoktur bu dünyada, gece gündüz istesek de. Saltanatı kardeşi Orhan Bey’e bırakan ve bir kenara çekilmeyi uygun bulan olgun, bilgili, uzak görüşlü, ince ve nükteli sözleriyle, tatlı dilli Alaaddin Paşa, İzmit’in fethini kutlamak üzere payitahta geldi. Himmeti yüce padişaha saygı ve bağlılığını arz ettikten sonra gönlünden geçenleri bir ... Devamını Oku »

Orhan Gazi’nin Şahsiyeti

  1281 yılında doğan Orhan Gazi’nin babası Osman Gazi, annesi Bala Hatun’dur. 1326’da saltanata geçmiş 37 yıl saltanat sürmüştür. Bursa’da Tophane semtinde babasının türbesinin yanında kendisi için yaptırdığı türbede medfundur. Süleyman, Murad, İbrahim, Halil ve Kasım adlarında beş oğlu olmuştur. Bunlardan Kasım ve Süleyman babalarının sağlığında vefat etmiştir. Orhan Gazi uzuna yakın orta boylu, yakışıklı, tatlı mavi gözlü, kumral sakallı, ... Devamını Oku »

Oğul! Biz yolun sonuna geldik

  Oğlu Murad Bey’in Rumeli’de akıncı beylerinin başına geçerek duruma hakim olması ve 1361’de Edirne’yi fethi Orhan Gazi’yi ruhen rahatlandırdı. Nice yılların verdiği sıkıntı ve üzüntünün baskısıyla bunalan bedeni ise günden güne kuvvetten düşüyordu. Son demlerinin yaklaştığını hissediyordu. Gözünün nuru, salatnatın direği Murad’ını bir kez daha huzuruna çağırdı. Murad Han, din yolunda dövüşenlerin sultanı, sevgili babasını ziyaret için acele Bursa’ya ... Devamını Oku »