Etiket Arşivi: ibn arabi

Diriliş Ertuğrul 41.Bölüm – Ertuğrul’un İdamdan Kurtuluşu

Diriliş Ertuğrul 41.Bölümünde Ertuğrul infaz edilecekken; Korkut Bey; şahadet getir der. Karabek kılıcı Korkut  Bey’e uzatır. Korkut Bey kılıcı alır, kınından çıkartır, tam kılıcı çeker, o sırada alpler ortaya çıkar ve cenk başlar. Alpler Korkut Bey‘i Ve Karabek‘i esir alır herkes durur. O sırada İbn Arabi, Geyikli ve atın arkasına bağlı sedyede Tuğtekin obaya giriş kapar, o kargaşanın tam ortasına ... Devamını Oku »

Diriliş Ertuğrul 40.Bölüm – Bismillah Zırhı

Diriliş Ertuğrul dizisinin 40.Bölümünde İbn Arabi Bismillah Zırhı ile Tuğtekin’i korur. Tuğtekin’i Noyan’dan kaçıran İbn Arabi, yaveri ve Geyikli bir mağaraya sığınırlar. Noyan, İbn Arabi ve yanındakilerin yerini anlar ve yolunu değiştirir. Ancak İbn Arabi‘nin girdiği mağaranın çıkışı vardır, Geyikli Noyan’ı şaşırtırmak için çıkıştan giderek onlara görünür. İbn Arabi ile öğrencisi Bismillah zikri çekerek ikisinin içeriye girmesini engeller. Noyan ve ... Devamını Oku »

Diriliş Ertuğrul 38.Bölüm – İbn Arabi Şeytan Kıssası

Diriliş Ertuğrul dizisinin 38.bölümünde İbn Arabi Geyikli‘nin mağarasına gelir ve şeytanın insana kattıklarını anlatmaya başlar. İbn Arabi: Bir insanı arif yapan, bir insanı Allah’ın salih kullarından yapan en büyük yardımcı kimdir? Şeytandır seytan. Bir insanı salih eyleyecek olan en büyük yardımcı şeytandır. Çünkü kul nefsiyle, şeytanla mücadele etmezse hakiki müslüman olamaz. Şeytan insanı yoldan çıkarmak için çabalasa da salih insan ... Devamını Oku »

Diriliş Ertuğrul 38.Bölüm

Diriliş Ertuğrul’un 37. bölümünün son sahnesinde karşı karşıya gelen Tuğtekin‘e Kocabaş’ın hain olduğunu söyleyen Ertuğrul’a Tuğtekin kılıç çeker. Selcan Aytolun‘u yaşlı kadını öldürmekle suçlar. Aytolun itiraz eder ve ıspatlamazsan toy isterim cezanı orda çekersin, der. Aytolun: Biz de senin Kurdoğlu’yla bir olduğunu biliriz. Aykız’a iftira atıp kırbaçlattığını bilriz. Şimdi ıspatla bakalım. Hayme Ana: Gündoğdu‘ya karını götür burdan, der. Aytolun: Selcan ... Devamını Oku »

Diriliş Ertuğrul 36.Bölüm – İbn Arabi Tankut Karşılaşması

Diriliş Ertuğrulun 36.Bölümünde İbn Arabi ve yoldaşı mola verirler. İbn Arabi: Kaç günlük oylumuz kaldı der. Yoldaş: Bir güne varırız efendim. İbn Arabi: Bunca yıldır bana yoldaşlık edersin. Yolda olmak nedir yoldaşlık nedir bilir misin? Yoldaş: Nedir efendim? İbn Arabi: Sırat-ı mustakimde olmak demektir evladm. Yani doğru yolda olmak. Kulluğu sadece hakka yapar, yardımı sadece haktan istersek doğru yoldayız demektir. ... Devamını Oku »

Diriliş Ertuğrul 36.Bölüm

  Emir Eri Ertokuş Bey ile görüşmeye gelen Ertuğrul‘u Kocabaş izlemektedir. Kocabaş yayı gerer sonra da onları dinlemeye başlar. Ertokuş Bey Ertuğrul’a bu haliyle Noyan’a nasıl meydan okuduğunu sorar. Zorlanacağını söyler. Ama çolak elinle bile neler yapabileceğinin bilirim der. Ertokuş Bey Ertuğrul’a bi casus olduğunu ve o casusun ağabeyi Sungurtekin olduğunu söyler. Ertokuş Bey bunların gizli kalması gerektiğini söyler. Noyan’ın ... Devamını Oku »

Diriliş Ertuğrul 35.Bölüm – İbn Arabi Yiğitliği Anlatır

Diriliş Ertuğrul 35.Bölümünde İbn Arabi Yiğitliği Anlatıyor. Ertuğrul ile İbn Arabi yemek yerler ve şükrederler. İbn Arabi Ertuğrul’a sorar; İbn Arabi: Gönlün kırıktır, nedir seni böyle hüzne boğan ? Ertuğrul: Halimi anlayan yok, belaya karşı uyarırım dinleyen yok, kolumu kanadımı kırdılar ondandır. İbn Arabi: Evlat, yiğitlik yolunda en büyük dostun yalnızlığındır. Seni anlamalarını bekleme. Anan, eşin, ağabeyin ve annenin. Hiç ... Devamını Oku »