Diriliş Ertuğrul Son Bölüm

Paylaşmak güzeldir

Diriliş Ertuğrul 41.bölüme, Ertuğrul’un kendini savunmasıyla başlar. Ertuğrul‘un dürüstlüğü kellesine mal olmak üzereyken uyarılır ve Ertuğrul, Toy Beyleri’ne dönüp konuşmaya başlar.
Bir masumun ahını almaktan dahi korktuğum halde nasıl olur da bu insanların canını alırım. Haa hain Kocabaş’ın canını aldım, iyiki de aldım.
Korkut Bey sana mı düşer diyince Ertuğrul, besleyip büyüttüğün haini farketmeyince bana düşer Dayı. Ahalinin sesi yükselir. Sustururlar beyleri,
Gümüştekin; Delilin var mı? diye sorar.
Ertuğrul; Hayat bana hainlerin fıtratını ve vasıflarını öğretti. Demem o ki Kocabaş haindir. Onca alp ölmüşken neden Kocabaş geri döndü?
Noyan onu sağ bırakarak beni suçlu göstermek istedi. İki obayı birbirine düşürmek istedi. Onlar oyalanırken ben de Anadolu’ya akın düzenlerim, demiştir.
Sadece Kocabaş olsa iyi, yanımda oturan Karabek Noyan’ın adamıdır. Bu köpek Noyan’la ittifak edip Türk Beyleri‘ne pusu kurmaktadır.
Atabek de Ertuğrul’u suçlar. Bana iftira atıp sizi kışkırtır, benim bir şahidim vardır, der. Şahit İbrahim gelir, yemin eder;
kardeşlerimle oardan geçerken herkesin yerde ölü olduğunu gördüm. Ertuğrul da, ben de senden az evvel geldim, Ertokuş beni oraya çağırdı ondan geldim, der.
Ona inanmazlar, sen sürgünde değil miydin? Bize masal anlatma der Gümüştekin. Bütün beyler adalet isteriz diye bağırır.
Gümüştekin son kararı açıklar; Dava görülmüş karar verilmiştir. Ertokuş Bey ve Tuğtekin’i katletmekten ve Kocabaş’ı da başını keserek öldürmesinde suçlu bulundu.
Beyler söylenir; Ertuğrul Bey masumdur diye ancak Gümüştekin onları durdurdu. Cezanın hemen Otağ bitiminde ahalinin içinde
Korkut Bey tarafından kılıçla başının kesilmesine karar verilmişitir, der. Hayme Ana hayır diye bağırır. Oğlum masumdur der.
Gümüştekin Ertuğrul’a; bir diyeceğin var mı? der. Ertuğrul; Allah var gam yok Gümüştekin der. Karabek’i göstererek; bu yezide gelince,
toğrağa bin yezid düşte Hz. Ali‘nin arkasından gidenler ona biat etmez, der. Ertuğrul otağın önüne çıkar, elleri arkadan bağlanır.
Gündoğdu Gümüştekin’e eğilir ve; sizin bu ettiklerinizden Sultan Alaaddin’in haberi var mıdır, der. Ertuğrul’u pek sever pek sayar,
bu yaptıklarınız onu kulağına giderse bunun bedelini hepimiz öderiz. Hayme Ana; bunun için Halime ve Deli Demir oraya gitti.
Korkut Bey; Gelininin saraydan olduğunu  şimdi mi anladın, der.
Hayme Ana Korkut Bey‘in önünü keser gitmesin diye, Ertuğrul’u ilk kucağına aldığı günü hatırlatır, yapma ağabey der.
Korkut Bey; evladımı öldürdü o kısas hakkımdır hakkımı alacam der ve dışarı çıkar. Ertuğrul’un başına gelir,
Ertuğrul; Hata yapmaktasın Dayı, der.
Korkut Bey; şahadet getir der. Karabek kılıcı Korkut  Bey’e uzatır. Korkut Bey kılıcı alır, kınından çıkartır, tam kılıcı çeker, o sırada
alpler ortaya çıkar ve cenk başlar.
Alpler Korkut Bey‘i Ve Karabek‘i esir alır herkes durur. O sırada İbn Arabi, Geyikli ve atın arkasına bağlı sedyede Tuğtekin obaya giriş kapar, o kargaşanın tam ortasına gelir. Herkes çok şaşırır.

Hepsi Tuğtekin‘in başına toplanır.
Korkut Bey sorar ‘bunu sana kim yaptı’ der. Tuğtekin bütün bunların tek sorumlusu Ertuğrul, der. Sonra da değildir der.
Tuğtekin; Eertuğrul tam bir baş belasıdır lakin asla hain değildir,  der. O sırada alpler Karabekin olmadığını farkederler ve Ertuğrul’a söylerler.
Ertuğrul alplerine; atlara koşun atlara, diye emir verir. Alpler Ertuğrul’u Hayme Ana’nın yanında kalmasını söylerler. O da geri döner
Ahali hep bir ağızdan “Ertuğrul Bey’im çok yaşa” derler. Ertuğrul da bi konuşma yapar. Noyan’ın ihanet kılıfından çok şükür kurtulduk,
lakin bu savaşdaha yeni başlamıştır.
Onların köklerini kurutana kadar bu savaş bitmeyecektir. İçimizdeki hainlere bitmeyecektir. Onlara bunun bedelini mutlaka ödeticem.
Biz Oğuz’un şanlı soyuyuz. Adalet ve hürriyet üzere doğduk öyle yaşar ve öyle ölürüz. Sonsuza kadar adalet sonsuza kadar hürriyet, der ve
herkes hep bir ağızdan Allahuekber diye tekbir söyler. Tuğtekin‘i otağa taşırlar.

Karabek ormanda atıyla kaçarken atı koşmaz durur. Karabek’in peşinden giden alpler onu görürler, atlarını bırakıp koşarlar ve boş arazide onu yakalarlar.
Ancak tam o esnada Moğol askerleri çıkar alpler onlarla savaşırken Karabek yine kaçar. Noyan’la karşılaşır. Noyan ne oldu, diye sorar.
O da; Ertuğrul idamdan kurtuldu der.
Noyan delirir; nasıl oldu der. Tuğtekin obaya döndü her şeyi anlattı, der. Noyan bunu alır beriye, az mı yersin çok mu başlar pataklamaya.
Karabeki iyice dövdükten sonra onu da alıp giderler.
Turgut yaralanır ama ona sinek ısırması gibi gelir. Hey yiğitler bee. Hepsini öldürüp Karabeki ararlar ama bulamazlar. Noyan’ın onu alıp gittiğini
Kan izlerinden anlarlar. Şimdi beylerine ne diyecekler?

Ertuğrul otağa girer, Hayme Ana‘nın elini öper Gündoğdu‘ya sarılır. O sırada Korkut Bey gelir. Ertuğrul’a sarılır, B’eni affedebilicek misin?’ der.
Ertuğrul; savaş kapımızda dayı, ahval böyleyken küsmeye hakkımız yoktur, sen adalet üzre ol ben son nefesime kadar savaşmaya hazırım. Korkut Bey Hayme
Ana’dan da özür diler.
Hayme Ana; Bundan sonra düşmana fırsat vermeyelim, der.

Tabi bu durumdan Güşmüştekin hiç de memnun olmaz. Ertuğrul’un başarıları Sultan Alaaddin’in kulağına giderse uç beyliği haram olur, der. Aytolun da pusu kurmaya devam edicez, der.

Gökçe Tuğtekin’in yanına gelir.
Gökçe; Herşeyin sorumlusu benim, Ertuğrul‘un yerini sana dememeliydim.
Tuğtekin; Kendini suçlama. Hepimiz biliyoruz ki herşeyin sorumlusu Ertuğrul.

Alpler gelip Ertuğrul’a, Karabek’i Moğollar‘ın götürdüğünü söylediler. Noyan’ın obanın yakınlarına geldiğini anlar ve ‘savaş başlamıştır kardeşlerim’ der.

Otağa İbn Arabi misafir olur ve fütuhat ehlini anlatır. Beklediğimiz kutlu fetih yakındır, der.

Noyan ininde otururken Tankut gelir ve çantayı Noyan’a verir. Noyan zevkten dört köşe olur. Sonunda en güvenilir adamım olduğunu ispat ettin.
Tangut: Yalnız, Sungurtekin Konya’ya gidiyor Noyan, Halime ve o demirci de yanında, diyince Noyan’ın gözü döner.
Karabek’in yakasına yapışır. Yarın sabah erkenden Konya’ya yola çıkacaksın. Halime ve Sungurtekin’den önce saraya varıp ağını öreceksin, onlar Sultan
Alaaddin’in karşısına çıkmayacak, der.
Bölümün en şaşırtıcı sahnesi şüphesiz, Tangut‘un çadırda yalnız otururken yapacaklarını söylediği sahne. Tangut’un söylediklerinden saf değiştirdiğini düşünüyoruz.
Tangut, Noyan’a zafer yaşatmamaya ant içer. Abdurrahman’ın yanına gider. Yarın Karabek‘i Konya’ya gönderecek. Halime’yi huzura çıkmadan öldürmenin
planını yapar, der. Abdurrahman bu havadisi obaya uçuracaktır elbet. Tangut arkasını dönüp giderken, “Ertuğrul’u bana getireceksin Abdurrahman, öyle ya da böyle” der.

Noyan Efrasya ile görüşür. Ona Dodurga Obası’nın hayvanlarını alacaksın ama altınları götürmeyeceksin, altınlar yolda diyeceksin, obada beklerken sana bi iş
vereceğim onu yapacaksın, der.

Abdurrahman Geyikli‘ye gelir haberi uçurur, derhal obaya Ertuğrul Bey’e gitmesini söyler.

Toy yeniden kurulur bu kez Ertuğrul’a iadei itibar yapılması beklenir. Bakalım görelim.
Korkut Bey toyu açar ve manalı bir konuşma yapar. Sonra Hayme Ana sözü alır ve Alpbaşı görevinin Kayılar’a verilmesini ister. Tuğtekin, görevi Ertuğrul’a
verecekler diye hiddetlenir. Ancak Başalp olmasını istedikleri kişi Gündoğdu Bey’dir. Oy birliğiyle Alpbaşı Gündoğdu olur.

Akşam yemekte Gündoğdu Goncagül‘ü istemeye gitmek istediğini söyler. Selcan bozulur ama belli etmez.

Ve nihayet Geyikli obaya gelir Ertuğrul’un yanına girer ve haberi verir. Halime Sultan tehlikededir, der. Sarayda onları öldürmek için Karabek’i peşlerindden göndermiş, der.
Ertuğrul alpleriyle hazırlanır ve yola çıkarlar. 41.bölüm de böylece biter.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.