Diriliş Ertuğrul 75.Bölüm

Paylaşmak güzeldir

Diriliş Ertuğrul 75.Bölüm

Diriliş Ertuğrul’un 75.Bölümü şöyle başlar;

Aliyar Bey ile Ertuğrul Bey kader birliği yapmaya söz verirler. Artık birlikte hareket edeceklerine söz verirler.

Aslıhan ile Emir Saadettin Köpek’in nikahı kıyılır, düğünü yapılırdı obada. Aslıhan hatun ikii gözü iki çekşme ağlar, hiç de mutlu değildir bu izdivaçtan. Lakin gönlünde ertuğrul Bey’in aşkını taşımaktadır.

Ertuğrul Bey Laskarisi konuşturmak için kılıcı boynuna dayadı. O da Ural Beyin yaptırdığı her şeyi bir bir anlattı, kilimleri yaktığını, Halime’yi kaçırması, ticaret anlaşmaları yaptığını her şeyi anlattı. Ertuğrul Bey, bütün bu anlattıklarını Emir Sultan’ın karşısında da söyleyeceksin dedi. Ve düğünü bastı 🙂 Laskarisi de nikaha getirdi, Emir Saadettine ‘hediyeni getirdim’dedi. Tekfur’u öldüren Laskaris’tir der. Üzerindeki oklarla Laskaris’in oku aynıdır, der. Laskaris, Tekfuru öldürmemi bana Ural Bey söyledi der. Aliyar’da Ertuğrul Bey’in yanında olduğunu söyler. Candarbey iyice delirir. tam kavga çıkacakken Ertuğrul Bey büyük bir çeviklikle kılıcını Ural Bey’in boynuna dayar. Niyetim intikam olsaydı buraya gelmezdim der. Yarın hemen mahkeme kurulmasını, gerçeğin ortaya çıkmasını isterim. Emir Hazretleri, yarın mahkeme kurulmasını kabul eder. Cnadar Bey karşı çıkar ama Emir Hazretleri engel olur. Adalet ortaya çıkana kadar bekleyeceğiz der. Sonuç olarak Ural Bey ve eşi Çolpan Hatun tutuklanır.

Candar Bey Aliyar’ı hainlikle suçlar, Aliyar Bey de, ben bu güne kadar ne şeriattan ne de töremden vazgeçmedim vazgeçmem de, der.

Emir Saadettin Köpek Ertuğrul Bey ile konuşmak ister. Onun kararı kendisine bırakmasından çok memnun olduğunu belirtir.

Bamsı Helena’nın yanına gidip babasının katilini bulduklarını söyler. Helena çok sevinir, mahkemede olmak istediğini söyler.

Emir Hazretleri Ural Bey’i ziyarete gelir. Ve ona hırsına yenik düştün, layığını da buldun der. Ama Tekfur’u senin öldürtmediğini bilirim ama öyle hatalar yaptın ki suç sana kaldı.

Aslıhan Hatun Çolpan Hatun’un yanına gelir dertleşirler. Aslıhan; Herkes kendi menfaatini düşünürken zavallı Aslıhan da herkesin mutluluğu için knedini feda etti, der.

Candar Bey Ural Bey’i zindanda ziyarete gelir. Ben nerde ne hata yaptımda sen bu hallere düştün der. Seni bu durumda göreceğime ölseydim keşke, der. Ural Bey tekfur’u öldürmediğini söyler. Emir Saadettin’in de bunu bildiğini söyler. Ama Candar Bey, bilirim ama günahların çoktur, der.

Vasilyus, Petrus ile sohbet ederken, Moğolları Türkmen Beylerinin üzerine süreceğini söyler. Bu sırada Emir Saadettin Köpek gelir. Buraya, üzerinde hayaller kurduğun haritanın asla gerçek olamayacağıını bildirmeye geldim, der.

Bamsı, emir Saadettin’i kalede gördüğünü söyler, Ertuğrul Bey çok şaşırır. Artuk Bey’e danışır fikir alışverişi yaparlar. Ortada bir bedel vardır ve onu bulamazsak hiç bir şey yapamayız, onu öğrenmemiz lazım der Ertuğrul bey.

Emir Saadettin, Ural la birlikte oynadığınız oyunlardan haberdarım, Tekfuru onun öldürmediğini de. Madem koltuğu istiyosun alacaksın ama askerlerin iznikten çıkmayacak. Koltuk senin olacak ama bu savaş çığırtkanlığından vazgeçeceksin, der. Ertuğrul benim işime burnunu sokmaya devam ederse sulhün sözünü veremem, der vasilyus. Emir Saadettin de Ertuğrul’un hesabını soracak kişi sen değilsin, Selçuklu Devleti’dir, der.

Vasilyus da mahkemeye gelmek istediğini söyler. Emir saadettin de, mahkemeden sonra Ural ve Laskaris uzun bibr yola çıkacak ve sen de emanetlerini o yolda alacaksın.

Vasilyus, Petrus’a bu gün mahkemeden sonra Ural’ı çıktığı yolda, kervanın önünü kesip bana getireceksiniz, der.

Ural Bey ve Çolpan Hatun mahkemeye götürülürler. Vasilyus, Helena ve Emir Saadettin de gelir. Mahkeme başlamak üzere içeri padişahın atadığı kadı girer ve padişahın emrini getirir, mahkemenin yönetimi Emir Saadettin’den alır. Ertuğrul Bey delilleri sunar, deliller kabul edilir. Vasilyus her şeyi itiraf eder ama Ural Bey inkar eder. Bu adamı obama gelmeden önce hiç görmedim der. Herkes bildiklerini bir bir anlatır kadıya. Ve karar anı gelir. Laskaris’in idamına karar verilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.