Diriliş Ertuğrul 74.Bölüm

Paylaşmak güzeldir

Tekfurun obaya gelmesi obayı şereflendirir. Tam işler düzelir yoluna girer derken, Emir Saadettin Köpek ve Ural Bey’in kurdukları pusuyla Tekfur’u öldürmesi ve suçu Erguğrul Bey’in üzerine yıkması ortalığı tekrar karıştırır. Ama alpler bu işin peşini bırakmaz ve beylerinin suçsuzluğunu ıspatlamak için yollara düşerler.

Aslıhan Hatun, Emir Saadettin Köpeek’in teklifini, yani işi olmayı istemeyerek kabul eder ve elini öper. Emir hazretleri mest olur ve hemen düğün derneği kurmak ister. Hanlıpazarın yönetimini ele geçirmek için acele eder.

Bu arada tüccar Laskaris obaya gelir ve Ural Bey ile görüşür. Laskaris Ural bey’e imparatorun gönderdiği hediyeleri verir, Ural Bey çok memnun olur. İmparator Çavdaroğulları ile iş birliği yapıp ticaret yollarını genişletmek istediğini ancak Ertuğrul Bey’in nezdinde müslümanların ticaretinden memnun olmadığını söyler. Ertuğrul Bey’in faizi ve köleliği kaldırması imparatorun hiç hoşuna gitmez ve Ertuğrul Bey’i devre dışı bırakmak iister. Bu konu ile ilgili Ural Bey ile iş birliği yapar.

Aliyar Bey, Kutluca Emir Saadettinin planını yani Hanlıppazar’ı almak için yola çıktığını Ertuğrul Bey’e söylemek üzere yola çıkar ve yanına varır. Ve söyler. Candarbey’in Aslıhan Hatun’u Emir Saadettin’e verdiğini de söyler. Ertuğrul obaya geleni gideni sorar o da tüccarın geldiğini Ural Bey ile görüştüğünü söyler.

Emir Hazretleri gelir kalede Ertuğrul beyi göremez bir asker görür Ertuğrulun nerede olduğunu sorar, geleceğinizi öğrenince Emir Hazretlerine zorluk çıkarmak olmazder ve anahtarı ona uzatır. Emir Hazretleri dumura uğrar.

Bamsı Helena’yı görmeye gider. Helena onu karşılar, çok mutlu olur 🙂 Babasının ölümüne ne kadar üzüldüklerini söyler. Helena’ya katilleri bulduklarını bu akşam yakalayacaklarıını söyler. Helena çok sevinir Bamsı’nın elini tutar Bamsı fena etkilenir. Aslında bu durum kayılara kurulan bir kumpastan ibarettir. bakalım neler olacak.

Emir Hazretleri kalede, neler olduğunu anlamaya çalışır ama anlayamaz obaya Ertuğrul Bey’in yanına gider. Obada Laskaris’i görür ama pek hoşnut olmazlar. Candaroğlu’na be Ural Bey’e anahtarı gösterir herkes çok memnun olur bu duruma.. Ama Ertuğrul Bey’in mutlakki bir planı vardır.

Ertuğrul Bey Aliyar Bey’in otağına gelir ve kendisini tüccar kılığında gelen katilin otağına götürmesini ister. Ve Ertuğrul Bey gelir. Şüphelerinden bahsederler ve tüccar olduğunu ıspat etmesini ister. Alplerinin onu buraya kadar takip ettiğini söyler. Aliyar Bey ceplerini çantasını ararken adam kılıcını çıkarır Ertuğrul Bey karşı koyar. Aliyar bey çantasında oklarını ve yayını bulur. Ertuğrul itiraf etmesini ister o da Ural Bey der. Aliyar Bey inanmaz, abisinin bu kadar hain olabileceğine bir türlü inanmak istemez ama gerçekler acıdır. Ertuğrul Bey ile orada kader birliği yaparlar. Ertuğrul Aliyar Bey’e; Ağabeyine babana rağmen benimle misin? der ve 74.Bölüm biter.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.