Diriliş Ertuğrul 73. Bölüm

Paylaşmak güzeldir

Diriliş Ertuğrul 73. Bölümünde bir çok olay yaşanır.

Tekfur ile görüşmeye giden Ertuğrul ve alpler ateş çemberinin içine düşerler. Bu arada Artuk Bey ‘de boş durmaz ve Tekfur’un baş şövalyesiyle işbirliği yapar. Ticaretten gelecek kazancı paylaşmak için anlaşırlar.

Tekfur kızını, türk kadınının yerel kıyafetleri içinde göre Bamsı’nın kalbi durma noktasına gelir. Tekfur’un kızını sağ sağlim babasına ulaştırma görevi Bamsı’ya verilmiştir. Yolda giderken baskına uğrarlar ve alpler yiğitçe dövüşmeye başlarlar. Tekfur kızı da onları dehşetle izler. Alpler savaşırken esrarengiz bir okçu da onlara yardım eder. Türkmen oku olduğunu anlayan Turgut Alp, kim olduğunu bilemez. O kişi Candar Bey’in küçük oğludur.

Emir Saadettin Köpek ile abisinin yaptığı tuzağı bozmuştur.

Tekfur, Ertuğrul ile kızının gelişini beklerler. Ertuğrul Tekfur’a, bu iş bitince hainleri bulup cezasını vermek benim boynumun borcu dedi.

Tekfur kızı Helena kaleye gelir ve içeri girer ancak vakit dolmuştur. Kalenin içinde askerler Helenanın önüne çıkarlar ve alplerle kavgaya tutuşurlar. Helena babasına koşar. Ertuğrulun olduğu odanın kapısı kırılır ve askerler içeri girerler. Tam son anda Helena içeri girer ve Ertuğrul kurtulur. Turgut Alp Ertuğrula yolda pusuya uğradıklarını anlattı, Helena da bize kurulan tuzağın aynısıydı diye söyledi babasına. Alpler türkmen okundan da bahsederler.

Tekfur, Ertuğrul’un obasına gideceklerini Vasilyus’a söyler. Tekfur Ertuğrul Bey ile anlaşıp el sıkışır ve Kayı Obası Kaleden ayrılır. Nihayet Kayı Obası’na dönerler. Obada büyük bir sevinç ve galibiyetin verdiği gurur hakim olur.

Emir Saadettine haber gelir. Tabiki haberler kötü, Ertuğrul Bey obaya dönmüştür.

Ertuğrul Bey,Artuk Bey’e bilgi verir. Yarın Tekfur gelecek hazırlıklar tam olsun der. Güvenlik önlemlerini de almalarını söyler. Nifak sokanların rahat durmayacağını bilir.

Akşam yemeğinde tüm alpler masada toplanmışken Bamsı, Deli Dumrul’un hikayesini anlatmanya başlar. Alperenleri neşelendirip eğlendirdi.

Ve Tekfur Vasilyus ile obaya gelir. Helena, kendisini kurtaranın Bamsı alp olduğunu babasına söyler ve Tekfur da Bamsı’ya teşekkür eder.

Emir Saadettin Aslı Han Hatun’u Candaroğlu’ndan ister. Aslıhan buna çok şaşırır.

Ertuğrul Bey, hain bizim içimizden değil sizin içinizdendir. Böyle oku biz yapmayız dedi ve Vasilyus’a göz dağı verdi.

Vasilyus’un gözlerinin içine bakarak; HAİNLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM, dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.