Diriliş Ertuğrul 72.Bölüm

Paylaşmak güzeldir

Diriliş Ertuğrul dizisinin 72. bölümünde yine Ertuğrul’un başına çorap örenler geri durmamaktadırlar. Ertuğrul Bey de başına gelmeden önceden sezinleyerek bütün kötülükklere önlem lamaktadır. Ticaret yollarını kontrol altına alıp, Karacahisar kalesini fethetmeye niyet edecektir.

Ural Hanlıpazar’ı Ertuğruldan almak için çareler üretmektedir. Tekfur da bunu fırsat bilip Ertuğrula pusu kurmaktadır.

Candarbey ertuğrulun uralı dövmesinin hesabını sormak ister. Aliyar babasına gerçek nedeni anlatmasını ister ama candarbey sebebin önemi yok der. Aliyar bu durumdan çok rahatsızdır. Aliyar: Ben yalnız hakkın yanında olurum der ve ailesini karşısına alır.

Aliyar; ertuğrul bey bizim iyiliğimiz için çalışır dese de candarbeyi ikna edemez. Aslıhan da aliyara çıkışır, aliyar bu duruma çok üzülür obadan çıkar gider.

Ural bey Çolpan hatunla kaleye gidip alacaklarını tahsil etmek, ticari ilişkileri de düzenlemek ister.

Turgut alp haçaturyan ustaya ortalık sakinleşene kadar altın arama işine ara vermesini söyler. Lakin canları tehlikededir.

Ural ve Çolpan Hatun kaleye giderler. Tekfurun yanında olduğunu ima eder konuşur, yemeğe kalırlar

Ertuğrul Hayme Ana ve Halieye obada işlerin iyi gitmesi için öğütler verir. Kendisinin de Tekfur’a gideceğini söyler, Hayme Ana şaşırır ama obanın geleceği için ne gerekirse yapacaktır.

Aslıhan Halimeyi Candaroğluna şikayet eder. Candaroğlu da kilimlerin yetişmesi için sabretmesini söyler ama bir yandan da intikam yemini eder.

Ural tekfura Hanlıpazarla ticaretini keserse zor durumda kalacağını bunu yapmamasını yakında tek başına iktidar olacağını söyler ve pazardan olan kazancın yarısını onlara vereceğini teklif eder, tekfurla iş birliği yapmak ister. Ertuğrul’u da devreden çıkaracağını ima eder. Tekfur ticarete devam edeceklerini söyler ve kalan borçlarını ödedi..

Ural Bey ve Çolpan Hatun odalarına çekilirler, Çolpan Hatun Ural’a hamile olduğunu söyler.

Bamsı yemekhanede Battal Gazinin hikayesini anlatır.

Ertuğrul bey ertesi gün tekfurun yanına gitmek için hazırlanır, obanın içinde dedikodular yükselir, ticaretin bozulduğunu söylerler, ertuğrul beyin buna sebep olduğunu söyler.

Ural obaya döner altınları candaroğluna verir bir de müjdeyi söyler, çolpan hatunun hamile olduğunu öğrenir çok sevinir. Bu sırada Emir Saadettin Köpek gelir ve bi süre obada kalacağını söyler.

Ertuğrul tekfurun kalesine girer yanına tek başına kabul edilir. Pazardan ticareti neden kestiğini sorar, simonun tapınakçı olduğunu söyler yani sizi kılıçtan geçirenlerin adamıydı. Sizi onlardan ben kurtardım der ve önüne defteri atar, sizin esnafa olan borçlarınız bu defterdedir, madem buraların hakimi benim dersin, o vakit ahalinin huzuru da senden sorulur der.

Emir Saadettin Köpek candaroğlu otağında yemek yerken haber gelir, Ertuğrulun tekfurun yanına gittiğini öğrenirler. Ertuğrul bey hakkında dedikodu döner ancak Aliyarbeyin buna gönlü razı gelmez ve Ertuğrulun asla devlete karşı gelmediğini ve gelmeyeceğini söyler. Emir Saadettin; Ertuğrulun sultanın ve türkmen beylerinin gözünden düştüğünü söyler, sultana bununla ilgili bi mektup yazdığını da belirtir.

Kalede ertuğrulu bekleyen alpler huzursuzlanır, içeriye pusula gider ve tedirgin olurlar. Ertuğrula ve alplere Emir Saadettin Köpek pusuyu hazırlamıştır, bu planından da Ural Beye bahseder. Ertuğrul bu gece kaleden sağ çıkamayacak der. Ural bey de kız kardeşini Emir Saadettine vermeyi teklif eder.

Pusula da mabeyncinin kayıların saldırısına uğradığı yazmaktadır. Mabeynciyi öldürmekten suçladıkları alplere de kılıç kaldırırlar. Ertuğrul kayılar benden habersiz kuş uçurmaz, belli ki fitnedir der ama dinlemez, tekfur kılıcıyla ertuğrula saldırır.

Bir yorum

  1. Arkadaslar, bu yapdiniz isler icin sagolasiniz ama su bolumleri guzelcene paketleseniz *.mp4 olarak, yada benzeride su bolum leri download yapip rahat rahat seyredebilsek soyle keyfli keyfli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.