Diriliş Ertuğrul 41.Bölüm – Ertuğrul’un Toy Konuşması

Paylaşmak güzeldir

41.bölüm Ertuğrul kendini savunarak başlar. Ertuğrul’un dürüstlüğü kellesine mal olmak üzereyken uyarılır ve Ertuğrul, Toy Beyleri’ne dönüp konuşmaya başlar.
Bir masumun ahını almaktan dahi korktuğum halde nasıl olur da bu insanların canını alırım. Ha hain Kocabaş’ın canını aldım, iyiki de aldım.
Korkut Bey sana mı düşer diyince Ertuğrul, besleyip büyüttüğün haini farketmeyince bana düşer Dayı. Ahalinin sesi yükselir. Sustururlar beyleri,
Gümüştekin; Delilin var mı? diye sorar.
Ertuğrul; Hayat bana hainlerin fıtratını ve vasıflarını öğretti. Demem o ki Kocabaş haindir. Onca alp ölmüşken neden Kocabaş geri döndü?
Noyan onu sağ bırakarak beni suçlu göstermek istedi. İki obayı birbirine düşürmek istedi. Onlar oyalanırken ben de Anadolu’ya akın düzenlerim, demiştir.
Sadece Kocabaş olsa iyi, yanımda oturan Karabek Noyan’ın adamıdır. Bu köpek Noyan’la ittifak edip Türk Beyleri’ne pusu kurmaktadır.
Atabek de Ertuğrul’u suçlar. Bana iftira atıp sizi kışkırtır, benim bir şahidim vardır, der. Şahit İbrahim gelir, yemin eder;
kardeşlerimle oardan geçerken herkesin yerde ölü olduğunu gördüm. Ertuğrul da, ben de senden az evvel geldim, Ertokuş beni oraya çağırdı ondan geldim, der.
Ona inanmazlar, sen sürgünde değil miydin? Bize masal anlatma der Gümüştekin. Bütün beyler adalet isteriz diye bağırır.
Gümüştekin son kararı açıklar; Dava görülmüş karar verilmiştir. Ertokuş Bey ve Tuğtekin‘i katletmekten ve Kocabaş’ı da başını keserek öldürmesinde suçlu bulundu.
Beyler söylenir; Ertuğrul Bey masumdur diye ancak Gümüştekin onları durdurdu. Cezanın hemen Otağ bitiminde ahalinin içinde
Korkut Bey tarafından kılıçla başının kesilmesine karar verilmişitir, der. Hayme Ana hayır diye bağırır. Oğlum masumdur der.
Gümüştekin Ertuğrul’a; bir diyeceğin var mı? der. Ertuğrul; Allah var gam yok Gümüştekin der. Karabek’i göstererek; bu yezide gelince,
toğrağa bin Hüseyin düşte Hz. Ali’nin yolundan gidenler biat etmez, der. Ertuğrul otağın önüne çıkar, elleri arkadan bağlanır.
Gündoğdu Gümüştekin’e eğilir ve; sizin bu ettiklerinizden Sultan Alaaddin’in haberi var mıdır, der. Ertuğrul’u pek sever pek sayar,
bu yaptıklarınız onu kulağına giderse bunun bedelini hepimiz öderiz. Hayme Ana; bunun için Halime ve Deli Demir oraya gitti.
Korkut Bey; Gelininin saraydan olduğunu  şimdi mi anladın, der.
Hayme Ana Korkut Bey’in önünü keser gitmesin diye, Ertuğrul’u ilk kucağına aldığı günü hatırlatır, yapma ağabey der.
Korkut Bey; evladımı öldürdü o kısas hakkımdır hakkımı alacam der ve dışarı çıkar. Ertuğrul‘un başına gelir,
Ertuğrul; Hata yapmaktasın Dayı, der.
Korkut Bey; şahadet getir der. Karabek kılıcı Korkut  Bey’e uzatır. Korkut Bey kılıcı alır, kınından çıkartır, tam kılıcı çeker, o sırada
alpler ortaya çıkar ve cenk başlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.