Diriliş Ertuğrul 32.Bölüm – Ertuğrul’un Toya Girişi

Paylaşmak güzeldir

Diriliş Ertuğrul dizisinin 32.Bölümünde Ertuğrul atı ile dörtnala toya gelir.
Atını dizginleyip toya yaklaştığı anda askerler önünü keser ve geçişine izin vermezler. Ertuğrul hepsinin gözünün içine bakar ve aralarından geçer toya girer. Korkut Bey toydaki konuşmasında, bu işin sonunu hiç hayır görmediğini söyler ve hemen tedbir alınmasını ister. Ertuğrul içeri girer, Hayme Ana ve Korkut Bey‘in önlerine kadar gelerek,
Ertuğrul: Tedbir amakta geç kalmadınız beyim, hâlâ şansınız vardır.
Korkut Bey: Toy’a böyle destursuz girmek de nerden çıktı Ertuğrul?
Ertuğrul: Adalet ararken intikam almak nerden çıktı dayı? İhanetin bedelini yiğit bir alpe ödetmek Oğuz Töresi’ne sığar mı?
Hayme Ana yükses sesle söylenir, Ertuğrul diye.
Hayme Ana: Burada ne yapacağımızı konuşuyoruz henüz bir şeye karar verilmiş değil.
Ertuğrul: Beyler öfkelerinin bedelini ödetecekler Ana. Bir kurban isterler. Kurban da Abdurrahman olacak, buna müsaade etmem.
Korkut Bey: Bunlar hep senin inadın yüzünden oluyor, şimdi de kalkmış bize ahkâm kesiyorsun. Sen geldikten sonra alpler ne yapacağını ne edeceğini kimden emir alacağını bilmez oldular. Şimdi de beylerine sırt çevirip düşman safına geçtin.
Ertuğrul: Noyan‘ın bütün kış yatıp ordusunun gelmesini beklemeyeceğini söyledim size, beni idinlemediniz. Siz burda kafanızı gömmüş beklerken Noyan çoktan savaşı başlattı bile, derr ve bütün toy beyleri birbirlerine bakarak fısıldaşmaya başlarlar.
Korkut Bey ayağa kalkar ve üzerime gelme Ertuğrul, senin de gözünün yaşına bakmam bilesin. Sayende obalarımızın huzuru kaçtı, ayağımızın altında dolaşma, bu toyda işin yok, çık dışarı hemen, der.
Hayme Ana ve Ertuğrul’un gözlerinde şimşekler çakar, Ertuğrul hiç birşey söylemeden arkasını döner ve gider.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.