Diriliş Ertuğrul 29.Bölüm – Pusu

Paylaşmak güzeldir

Mevzilenen Güdoğdu, Tuğtekin, Alperenler ve askerler düşman askeri sandıkları atlıları ok yağmuruna tutar. Ancak bu Noyan‘ın önderliğinde Kocabaş‘ın hazırladığı hain bir pusudur.. Asker kılığına
sokulmuş samandır hepsi. O esnada düşman askerleri suyun içinden çıkar, Alperenler bu hain saldırıya karşı durmaya çalışsa da bir çok kayıp verirler.
Gündoğdu‘nun askerlerinden Hamza‘nın ona ihanet edip bu pusuyu hazırladığını düşünür. Gündoğdu; Ya Allah diyerek karşı taarruza geçer,
bu arada Deli Demir imdada yetişir, o da mücadeleye karışır. Haydır Allah Haktır Allah...

Gündoğdu ve Tuğtekin cengaver gibi savaşmaktadır, Tuğtekin kolundan yaralanır.

Deli Demir kaçarken yakaladığı Börtlü‘nün boğazına yapışır, tam onu boğacakken Gündoğdu gelir ve pusuyu kimin kurduğunu öğrenmek için o bize sağ lazım der.

Çatışma biter, bütün moğol askerleri öldürülmüştür. Abdurrahman ve Hamza savaş yerine döner. Onların yanlış bilgi verdiğini  düşünen Tuğtekin, sorgulanmalarını ister.

Sorgulanacak askerler için,
Deli Demir; Onlar bizim canımız ciğerimiz
Gündoğdu; Kurdoğlu‘da öyleydi, der.

Abdurrahman ve Hamza hainlikten sorgulanırken alperenler dayanamaz ama ellerinden de bir şey gelmez.
Tuğtekin; Bu ikisinin infaz edilmesini istiyorum, der.
Deli Demir; Gündoğdu’ya bunun lafına bakmayın Abdurrahman bize Süleyman Şah‘tan hatıradır. Bunun vebalini ödeyemeyiz, der.

Gündoğdu alpbaşının Tuğtekin olduğunu, alpler hakkında karar sahibinin o olduğunu söyler. Gündoğdu, Tuğtekin’in alpleri infaz kararını hafifleterek sürgüne çevirmesini teklif eder, Tuğtekin de kabul eder. Abdurrahman ve Hamza ile birlikte Turgut Alp ve Doğan Bey de Tuğtekin’e karşı geldikleri için sürgün edilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.