Dergah Kültürü

Paylaşmak güzeldir

dergah-kültürü

Ertuğrul Gazi, oğlu Osman’ın en iyi bir şekilde yetişmesi için gayret sarf etmekte, bütün imkanlarını seferber etmekteydi. Osman’ın ilim, ahlak, edep, kuvvet ve cesaret bakımından en yüksek seviyeye ulaşması Ertuğrul Bey’in biricik arzusuydu. Bu maksatla Akça Koca, Konur Alp, Abdurrahman Gazi ve Tuğrul Alp gibi silah ve savaş ustalarını görevlendirdi. Bunlar gündüz gece Osman’a ata binmeyi, ok atmayı, kılıç kullanmayı, kargı savunmayı öğretiyorlardı. Onun güçlü, kuvvetli, disiplinli ve tahammüllü bir yiğit olması için gayret sarf ediyorlardı.

Sonra Şeyh Edebalı… Karaman’da doğan ve önce doğduğu şehirde sonra Şam’da ilim tahsil eden ve sonunda Bilecik’e gelerek yerleşen büyük veli. Ebü’l Vefa el-Bağdadi’ye nispet edilen Vefaiyye tarikatına mensup olan Edebalı, aynı zamanda ahi teşkilatının da reisi.

Bilecik’teki zaviyesi hiç boş kalmıyor, yüzlerce talebesi var. Ayrıca gelip geçen fukaranın her türlü ihtiyacının görülmesini de üzerine almış. Bu maksatla zaviyede büyük bir koyun sürüsü bulunuyor. Edebalı’nın iki talebesi var ki gözde mi gözde, yaman mı yaman! Onların eğitimlerine özel bir itine gösteriyor. Sanki onları çok büyük görevlere, vazifelere hazırlıyor. Bilecik’e gelip yerleşmesindeki sır bu imiş gibi davranıyor.

Bu talebelerden biri anlaşılacağı üzere Ertuğrul Bey’in küçük oğlu Osman, diğeri ise Dursun. Geleceğin Dursun Fakih’i. Yine gelecekte Osman Gazi adına ilk hutbeyi okuyacak olan büyül alim. Hatta bu iki güzide talebe daha sonra hocalarına damat olarak bacanak da olacaklar. Osman’da şeyhin sohbetlerinin cazibesine kapılmış. Fıkıh bilgisinin yanında peygamber efendimizin yaşayışını, güzel ahlakını ve cihatlarını dinlemek yok mu? Osman zevkten yerinde duramıyor. İşte Şeyh Edebalı’nın zaman zaman Osman’a ve onun şahsında ileride gelecek olan torunlarına istikamet veren nasihatleri:

‘’ Müslüman olsun, kafir olsun herkese iyilik yapın, affedici olun. Büyüklerinize ve alimlere hürmetkar davranın. Bereket büyüklerle beraberdir. Her işinizi Allahü tealanın rızası için işleyin. Sözünüz ne ise işiniz o olsun. Doğruluktan ayrılmayın Allah için cihadı terk etmeyin. Vefa sahibi olun dostlarınızı unutmayın, meşveretsiz iş yapmayın. Sabırlı olunuz vaktinden önce çiçek açmaz.’’

Şeyh Edebalı küçük Osman’ı sanki büyük bir devletin temelini atacak usta olarak yetiştiriyor. Zira temel ne kadar sağlam olursa devlet o kadar güçlü, kudretli ve uzun ömürlü olacaktır.

 

Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.